6 sposobów jak spać, aby się wyspać!

6 sposobów jak spać, aby się wyspać!

Jak spać, aby się wyspać? To pytanie męczy nas coraz bardziej, szczególnie w świecie gdzie tak wiele rzeczy chce nam przeszkodzić na każdym kroku.

Aby zmienić swoje życie, musimy wiedzieć jak spać, aby się wyspać. Sen jest podstawową czynnością, którą każdy z nas musi praktykować, aby w ogóle przeżyć. Sen zajmuje praktycznie 1/3 naszego życia, więc warto zwrócić na niego uwagę i robić go dobrze oraz prawidłowo, jeżeli chcemy zmienić swoje życie.

Jak każdą czynność, sen można ją ulepszać, praktykować, aby zostać w nim mistrzem. Wielu ludzi nie docenia, jak ważne jest dowiedzenie się, jak się wyspać, Może on nam przynieść wiele korzyści, pozytywnych odczuć, siły oraz energii.

Ludzie bagatelizują znacznie snu, co jest po prostu głupie, patrząc pod względem tego, że spędzamy nad nią dużą część naszego życia. Ludzie robią tak zwane nocki, nie przygotowują się do snu, nie nastawiają się na sen, robią to, bo są zmuszeni przez nasz organizm, a potem dziwią się, że kolejne dni są coraz gorsze. Nadrabiają ten problem tabletkami, skupiając się na objawach, zapominając o źródle problemu.

Takie działania koniec końców kończą się to ciągłym zmęczeniem, problemami z koncentracją i nauką.

Sen jest jednym z głównych filarów podtrzymujących nasze życie, dlatego od niego powinniśmy zmienić swoje życie. Jest to najprostsze i dające najwięcej wartości. Bez odpowiedniego snu, bez odpowiedzenia sobie na pytanie, jak się wyspać, wali się wszystko, począwszy od naszego zdrowia do zdrowia innych (na przykład jakaś szybka drzemka za kierownicą).

Więc jak spać, aby się wyspać? Poniżej jest opisane 6 tajników, jak tego dokonać, bez tabletek i innych wymyślnych sposobów.


Jak spać, aby się wyspać – 6 sposobów!

Aby się wyspać, musimy nauczyć się pewnych nawyków, sposobów, które przygotują nas do snu.

Przedstawię kilka przetestowanych przeze mnie oraz które z nich na mnie działały najlepiej i pozwoliły mi zmienić swoje życie. Dzisiaj mogę tylko współczuć tym którzy dalej się nie wiedzą jak się wsypać.

1. Przygotuj pokój do snu.

6 sposobów jak spać, aby się wyspać!

Około półtora godziny przed planowanym położeniem się do łóżka, dostosuj zewnętrzne czynniki, wpływające na sen.

Zaczynamy od rolet. Światło księżyca, wszelkie bilbordy, światła samochodów, to wszystko nas budzi, a dokładniej przebudza, zakłócając głęboką fazę snu. Gdy się robi ciemno, mózg automatycznie zwiększa melatoninę, co czyni nas sennymi.

Światło nas budzi, szczególnie światło niebieskie. Gdy koniecznie musimy korzystać z urządzeń elektronicznych (ja bardzo dużo na nich operuje, choć przed snem najlepiej byłoby ich nie dotykać) to sobie wszelkie filtry światła niebieskiego (tutaj chciałem bardzo polecić aplikację f.lux. Używam jej na swoim Macu i iPhone, wcześniej i na Windowsie) to bardzo dobre wyjście. Polecam również specjalne okulary do filtrowania światła niebieskiego. Najlepiej unikać właśnie wszelkich lamp. Oraz zakupić sobie lampę solną zamiast zwykłej i to jej używać wieczorami, jak chcemy zmienić swoje życie. Więcej dowiesz się na osobny wpisie, dotyczącym światła niebieskiego tutaj!

Oprócz tego na noc polecam wyłączyć wszelkie urządzenia lub uruchomić tryb samolotowy. Co chyba każdy z nas robi. Nie pozwólmy sobie, aby jakieś losowe dźwięki, powiadomienia, SMS-y czy telefony nas budziły.

Istotne, aby skupić się na odpowiednim wywietrzeniu pokoju i utrzymaniu odpowiedniej temperatury.

Ja zwykle po prostu otwieram okno (zwróć uwagę czy przypadkiem nie wpuszczasz smogu, bo na zdrowie ci to na pewno wyjdzie) i idę się kąpać. Trzeba zadbać, aby temperatura była odpowiednia 18-22 stopnie będzie najlepiej i żeby utrzymała się ona przez noc. To jest bardzo ważna zasada jak spać, aby się wsypać. Jeżeli całą noc, temperatura będzie nie odpowiednia, cały czas będzie nas ona męczyć.

No i wiadomo, woda. Bez wody nie jestem w stanie zasnąć, dodatkowo nie chce ryzykować, że obudzę się w nocy i nie będę miał wody pod ręką, a co dopiero wstać po nią!

2. Przygotuj się fizycznie.

6 sposobów jak spać, aby się wyspać!

Dwie godziny przed snem staraj się nie ćwiczyć, nie specjalnie przemęczać się fizycznie. Najlepiej, żeby ciało powoli przechodziło w stan spoczynku, a nie wysilało się jeszcze, co może nas po prostu budzić.

Jednak jakikolwiek ruch w ciągu dnia jest bardzo wskazany. 20-30 minut ćwiczeń dziennie, pozwoli nam zmęczyć na tyle nasze ciało, żebyśmy przez noc się nie budzili.

Nieprzyjemne zaczyna się robić, kiedy zmęczymy mózg, a ciało nie, wtedy gdy nasze ciało potrzebuje mniej snu, może nas budzić, przebudzać, jakość nie będzie zbyt dobra. Mózg nie będzie jeszcze wystarczająco wypoczęty po ciężkim dniu, ciało będzie miało dużo energii, brak balansu spowoduje, że znowu za chwilę będziemy szukać sposobów pytać w Google jak spać, aby się wyspać.

Osobiście dodatkowo preferuję zimny prysznic wieczorem (90 – 60 minut przed snem). Zimny prysznic świetnie rozluźnia mięśnie i odświeża nasz organizm. Obudzi nas na chwilę, ale kiedy ciśnienie krwi się już uspokoi, w ciągu chwili poczujemy się senni, więc nie ma się czym martwić.

3. Kofeina i jej podobne

Bulletproof Coffee — kuloodporna kawa z rana

Od ośmiu do pięciu godzin przed snem starajmy się nie dotykać kofeiny. Jeżeli chcemy przyspieszyć jej wydalenie z organizmu, można przyjąć witaminę C. Czekolada czy Cola również nie pomoże nam zasnąć, dobrze jest zrezygnować z niej od 10 do 6 godzin przed snem. Wtedy nasz organizm zdąży ją przetworzyć i pomoże nam się wyspać.

Dodatkowo dobrze jest zrezygnować z alkoholu przynajmniej 90 minut przed pójściem spać. Alkohol zakłóca fazę REM, przy której najwięcej odpoczywamy.

4. Okres przed snem

6 sposobów jak spać, aby się wyspać!

Teraz skupmy się na samym okresie przedsennym. Jest on bardzo istotny i często przez nas pomijany. Wieczorem, nie specjalnie mamy ochotę, jeszcze cokolwiek robić i najchętniej po prostu wyłączamy się. Problem w tym, że nie jest to zbyt doby ruch. Znacznie większą ochotę możemy mieć na przykład na picie alkoholu, obejrzenie filmu na wielkim ekranie i tego typu podobnymi. Takie zachowania zniwelują drastycznie jakość naszego snu. Jak spać, aby się wyspać? Zadbać o przed senne czynności!

U mnie okres przedsenny, trwa około godziny, gdzie oddaje się wszelkim relaksom. Mają one za zadanie uspokoić mnie i wynagrodzić po całym dniu pracy. Stanowią taki punkt odcięcia. Mają wprowadzić nas w czas zadumy i marzeń. Jeżeli nie mamy takich rzeczy, które to robią, czas jakieś znaleźć, jak chcemy zmienić swoje życie i wreszcie się wyspać!

W moim przypadku godzinę czasami mniej,  przed położeniem się łóżka, zaczynam od grania na Gitarze. Nie jakieś wesołe, szybkie, ciężkie piosenki, a proste i mało skomplikowane melodie, które nie wymagają wielkich zdolności, a przy tym uspokajają i rozluźniają. To jest pierwsza faza, kiedy mózg zaczyna zwalniać. Potem drugą z takich moich czynności jest słuchanie Jazzu. Uwielbiam Chill Jazz i przy nim po prostu odpływam w marzeniach i relaksie. I to mnie luzuje, i to wy macie znaleźć teraz takie czynności, które wprowadzą was w podobny stan.

4.1 Ogólniej…

Jeśli chodzi o bardziej ogólne rzeczy, które można wykonać przed snem, żeby się wyspać, to polecam w tym okresie przedsennym, opróżnić mózg z natłoku myśli. Chodzi mi pewną technikę, polegającą na pisaniu wszystkich myśli, które przychodzą nam do głowy na kartce papieru. Jeśli jesteśmy bardzo zakłopotani, to możemy nawet wypisać wiele kartek, nim nasz mózg się oczyści z myśli i troszeczkę zwolni. Kiedy je zapisujemy, zwalniamy miejsce w mózgu, uspokajamy się. Piszemy na kartce wszystko, co przyjdzie nam na myśl, jeżeli chcemy, by to zadziałało.

A i jeszcze jedno, nie pokazujcie tego nikomu, nasz mózg jest dziwnym organem, który czasami łączny neurony, które nigdy nie powinny być połączone, przez co wychodzą myśli, których możemy się naprawdę wstydzić. Ja rozwiązałem to w taki sposób, że piszę tak nieczytelnie, że nikt nie jest w stanie się rozczytać, nawet ja po kilku godzinach, więc mózgowe śmieci są bezpieczne.

No i jeśli już przy oczyszczaniu jesteśmy, nie ma nic lepszego niż medytacja. Ma ona tak wiele zalet i sposobów jej wykonania, o których możecie przeczytać w tym wpisie o medytacji.

5. Sen

6 sposobów jak spać, aby się wyspać!

Podczas snu używam stoperów oraz maski na oczy. Mieszkanie w mieście niestety cechuję się ciągłym hałasem i dużą ilością światła. Dzięki tym zabezpieczeniom jestem pewny, że przez noc, nic mi nie będzie przeszkadzało.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, ale przez noc hałas może nas budzić, nie na tyle, żebyśmy byli tego świadomi. Jednak na tyle, żeby przerwać głęboki sen. Niestety wtedy tracimy bardzo dużo na jakości snu, więc dopilnujemy, aby to się nie zdarzało.

6. Odpowiednia pobudka

6 sposobów jak spać, aby się wyspać!

Czas na pobudkę. Tutaj nie będę się rozpisywał, bo początek dnia każdy ma swój, tak aby, jak najlepiej przygotował nas do trudów dnia.

Mogę tylko coś zaproponować, żeby ulepszyć naszą poranną rutynę. Polecam zacząć od porannego drinka. Składa się on zz 400ml wody (nawodnienie się), dwóch łyżeczek cytryny (balansowanie kwasów żołądkowych. + witamina C) i pół łyżeczki soli (dobra na nadnercza).

Zaraz po pobudce, spacer do kuchni, zrobienie takiego drinka od razu postawi nas na nogi. Dodatkowo spróbować wcisnąć jakieś ćwiczenia rozciągające, może Yogę? No i jak wiadomo, najlepiej obudzić się zimnym prysznicem, który ma tyle zalet co medytacja!

7. Testuj rozwiązania jak spać, aby się wyspać!

Jak się wyspać? Poznaj te 6 sposobów!

Implementując te zasady, aby w końcu dowiedzieć się, jak się wyspać, nie wszystkie wam będą pasować i działać równie dobrze. Warto ciągle szukać jak polepszyć swój sen i próbować je.

Osobiście, aby sprawdzić, czy coś mi pomaga, oprócz faktu czy po prostu się wyśpię, czy nie, stosuje jeszcze wszelkie aplikacje na smartfony monitorujące sen. Wykresy, które one podają po zakończeniu snu, często mogą pomóc. Można dowiedzieć się, czy sen był spokojny i głęboki, czy jednak niespokojny. A z tego wyciągnąć wnioski względem czynności, które wykonaliśmy przed snem. Na Androidzie używałem aplikacji Sleep as Android, teraz na iOS Sleep Better.


I to już wszystko z mojej strony, wypróbujcie, czego się dziś nauczyliście i dobranoc ☺


Close Menu